Publikováno 16. prosince 2023

12 nejlepších rostlin do ložnice, které čistí vzduch

12 nejlepších rostlin do ložnice, které čistí vzduch

Podívejte se na nejlepší rostliny do ložnice, které mají schopnost mírně čistit vzduch, což je velmi žádoucí vlastnost. Připravila jsem 12 tipů na nejoblíbenější z nich.

  • Rostliny, které jsem do tohoto článku vybrala, mají schopnost čistit vzduch od toxických látek a některé mají schopnost uvolňovat kyslík
  • Ačkoliv jsou tyto rostliny skvělými parťáky do ložnice, mějte na paměti, že drtivá většina z nich je toxická pro domácí mazlíčky a měly by být umístěny také mimo dosah dětí.
  • Mezi nejoblíbenější rostliny do ložnice patří tchynin jazyk, aloe vera, zamiokulkas a další, které jsem představila níže.

12 nejlepších rostlin do ložnice, které čistí vzduch

V ložnici trávíme spoustu času a je velmi důležité, aby čas strávený spánkem byl co možná nejkvalitnější. Toho lze docílit i správným výběrem pokojových rostlin – některé totiž mají schopnost čistit vzduch. Sepsala jsem 12 tipů na nejlepší rostliny do ložnice, které čistí vzduch a zlepšují tak kvalitu spánku.

1) Tchynin jazyk (Dracaena trifasciata)

Říká se jí také hadí rostlina a je velmi oblíbená zejména pro svou odolnost – je totiž téměř nezničitelná, a to i v případě, že jste opravdu špatný zahradník, u kterého není žádná rostlina v bezpečí. V podstatě jen stačí ji občas zalít a dopřát jí nějaké to světlo. Pokud ji umístíte na nepříliš osvětlené místo, pravděpodobně jí to vadit nebude. Má poměrně tuhé listy, které jsou špičaté. Jejich barva se může mírně lišit, ale nejčastěji mají zeleně pruhované listy se žlutým až bílým okrajem.

Dejte si však pozor na její toxicitu. Tchynin jazyk je jedovatý pro psy a kočky – pokud tedy máte doma zvířata, raději se poohlédněte po jiných rostlinách.

2) Aloe vera

Aloe vera se velmi často používá na různé kožní potíže – od spálenin od slunce, přes akné až po ekzémy. Méně známé je to, že tato rostlina dokáže také čistit vzduch. Doporučuje se ji mít nejen v ložnici, ale také v obýváku a v kuchyni.

Péče o aloe veru není náročná, měli byste si však dát pozor, abyste ji nepřelévali. Pokud na zalévání občas zapomínáte, pak možná budete s aloe vera dobří kamarádi.

3) Břečťan popínavý (Anglický břečťan)

Břečťan popínavý (nebo také anglický břečťan) je ideální volbou do ložnice a ne nadarmo patří mezi nejlepší rostliny, které si lze domů pořídit. Můžete si jej dát na noční stolek, nebo umístit do závěsného květináče. Tato rostlina uvolňuje kyslík a absorbuje látky znečišťující vzduch – zejména formaldehyd a čpavek.

Břečťan popínavý nejraději roste na mírném světle, ale i na jasném slunci. Během horkých měsíců jej však na přímé světlo neumisťujte. Břečťan má rád také vlhkost, proto jej můžete často mlžit.

4) Šplhavnice (Pothos)

Šplhavnice je velmi oblíbená, protože je téměř nezničitelná. Tato rostlina je velmi pěkná, a přesto jí k životu stačí jen velmi málo. Nepotřebuje totiž mnoho světla, ani vody. Přesněji řečeno preferuje mírné světlo, ale snese i slabé světlo. Jen buďte opatrní, aby její půda mezi jednotlivými zálivkami zcela vyschla.

5) Monstera

Monstera je pravděpodobně nejhezčí a nejoblíbenější pokojová rostlina, a to i přes její zvláštní název. Pravděpodobně už jste ji někde viděli, protože je velice fotogenická. Kromě toho všeho ale dokáže také čistit vzduch. Světlo má ráda, ale stačí jí mírné. Pokud bude dlouho v tmavé místnosti, začne se za světlem natahovat. Zalévat ji můžete s klidem jen jednou týdně. Monstera je jedovatá pro domácí mazlíčky, zejména pro psy a kočky.

6) Toulcovka

Ne nadarmo se toulcovce říká ‚Peace Lilly‘. Svým vzhledem totiž lilie skutečně připomíná. Má lesklé zelené listy a zářivé bílé květy, a jsou vynikající pro odstraňování toxinů a alergenů ze vzduchu. Jsou perfektní i pro začátečníky, protože péče o ni je velmi snadná. Nejvíce ocení dobře osvětlenou místnost a zalévání až tehdy, když vrchní centimetr půdy vyschne.

7) Dračinec (Dracéna)

Dračinec neboli Dracéna je vzduch čistící rostlina, která svým vzhledem připomíná palmu. Postupem času může dorůst do výšky přibližně jednoho metru. Dracéna má ráda středně lehkou a mírně vlhkou půdu, proto se snažte umístit tuto rostlinu blízko okna pro optimální růst.

8) Filodendron převisnutý

Filodendron patří mezi rostliny s krásnými zelenými listy, která je perfektně vhodná třeba na noční stolek. Díky své schopnosti čistit vzduch se vám bude snažit zabezpečit ten nejlepší spánek. Filodendron je nenáročný na údržbu a stačí jí pouze slabé světlo. Mezi zálivkami by její půda měla alespoň částečně vyschnout. Uchovávejte jej mimo dosah domácích mazlíčků a dětí, protože při případné konzumaci může být toxický.

9) Difenbachie

Difenbachii mnoho lidí miluje pro její zajímavé listy, kde se mísí zelená a bílá barva. Právě díky nim je tak výjimečná. Přežije i bez pravidelné péče, pokud má mírné světlo a častou zálivku. Jen dávejte pozor, aby byla půda vlhká, ne mokrá nebo rozmočená.

10) Chamedorea sličná

Její listy připomínají exotickou rostlinu. Chamedorea sličná je vhodnější spíše pro ty, kdo už mají s pěstováním rostlin nějakou zkušenost. Potřebuje k životu jasné světlo a stálou, ale mírnou vlhkost. Chamedorea však za tu snahu stojí, její vzhled a schopnost čistit vzduch vám budou dělat radost každý den.

11) Levandule

Levanduli jste možná v tomto článku nečekali, rozhodně sem však patří. Jedná se totiž o rostlinu zcela vhodnou do ložnice, a to zejména pro její uklidňující účinky. Tato rostlina, která má stříbřitě zelené listy a fialové květy však nevydrží věčně. Jelikož se jedná o trvalku, po několika měsících ji bude vhodné zasadit venku, aby opět příští rok vykvetla. Levandule preferuje jasné světlo uvnitř a plné slunce venku a zalévá, když je půda mírně suchá.

12) Zamiokulkas

Zamiokulkas je ze všech zmíněných rostlin možná i nejkrásnější, ale poradí si s ní i začátečník. Rostlina snáší extrémně nízké úrovně světla a nepravidelnou zálivku. Aby byla zdravá, zalévejte pouze tehdy, když je horních pár centimetrů půdy suchých. A pozor: i zamiokulkas je velmi toxický pro zvířata. Zamiokulkas rozhodně patří mezi nejlepší rostliny do ložnice, které si můžete pořídit.